© 2017 Sorpol Ltd.

הבהלה העולמית מ-A Bisphenol והשפעתה על ענף הפלסטיקה בכלל וענף בקבוקי השתייה בפרט

November 30, 2010

מה אמור הצרכן האמריקאי לעשות כאשר גוף ממשלתי אחד אומר שהכל בסדר בעוד שגוף ממשלתי אחר ממליץ לנקות משנה זהירות? נכון, שאלה זאת נשאלת בחודשים האחרונים בארה"ב בהקשר לנושאים רבים, אלא שתעשיית הפלסטיק בכלל ומעבדי פולקרבונט, אפוקסי ופי.וי.סי בפרט מוטרדים בשנתיים האחרונות ממתקפה על ביספנול A – חומר גלם בסיסי המשמש בייצור וייצוב השרפים הללו משנות הארבעים של האמה הקודמת.

 

התשובה שבה בוחרים מרבית הצרכנים כתובה באמנה של כל משפחה כמעט, ובמיוחד כשמדובר בילדים – אם יש ספק – אין ספק. או במילים אחרות, הצרכנים בוחרים להרחיק את ילדיהם מ- Bisphenol A  הקרוי גם BPA.

 

במאמר טיוטה שפורסם מטעם ה-FDA הודיעו אנשי הארגון כי-Bisphenol A הינו בטוח ברמות חשיפה טיפוסיות במזון ובשתייה. ה-BPA מצוי בחלק מבקבוקי המים הרב-שימושיים, בבקבוקים לתינוקות והוא משמש בין השאר לציפוי קופסאות שימורים כמעקב פולימריזציה בפי.וי.סי. הטיוטה מבוססת על בדיקות מעבדה שנערכו בחולדות - תינוקות ומבוגרים - שנחשפו ל- BPA ברמות הנמוכות מהרמה הטוקסית. כמה חודשים לפני הפרסום, מדענים אחרים מטעם ממשלת ארה"ב ב-NTP (National Toxicology Program) הביעו חשש מפני ההשפעות האפשריות של Bisphenol A על בלוטת השד, בלוטת הערמונית והאצת התבגרות נשית.

 

מאז פורסמו מאמרים רבים בנושא Bisphenol A, כאשר מרבית הרשתות, כולל Wal-Mart, התרחקו מבקבוקי תינוקות המכילים Bisphenol A. המומחים טוענים כי העניין הפך למעין מופע ראווה שעדיין לא הסתיים. הטיוטה של ה-FDA, שאינה ממליצה על איסור השימוש ב- Bisphenol A, היא ההתפתחות האחרונה בסאגה המתמשכת. עם זאת, המחוקקים בקליפורניה דנים ביוזמה שתגביל את כמויות Bisphenol A במוצרים לילדים המיועדים לגיל 3 ומטה.

 

הדיון בנושא התלהט כאשר התברר שעמדתו של ה-FDA התבססה בעיקר על מחקרים שמומנו על ידי ה- ACC (American Chemistry Council) המועצה האמריקאית לכימיה, גוף פוליטי-מסחרי המאגד את האינטרסים של יצרני ה- BPA בארה"ב. באוקטובר האחרון וועדת מומחים חיצוניים שמינה ה-FDA קבעה כי העמדה שפורסמה ב- 2008 התבססה על גישה מדעית מוטעית. לאור זאת החליט הארגון לבצע בחינה מחודשת של עמדתו לגבי BPA.

 

ב2009 הודיעו שישה מיצרני בקבוקי התינוקות הגדולים בארה"ב על החלטתם להפסיק למכור בארה"ב בקבוקים המכילים BPA. ההחלטה התקבלה בעקבות מכתב ששלחו התובע הכללי של קונטיקט וזה של ניו-ג'רסי בו ביקשו מהיצרנים לחדול מיוזמתם משיווק המוצרים.

 

את העמדות בעולם כלפי ה-BPA ניתן לסווג לשלוש גישות:

  1. אלה הדוגלים בגישה הראשונה טוענים אין מקום לדאגה - עמדה זו בחר ה-EFSA (European Food Safety Authority) לאמץ ביולי האחרון – והיא עולה בקנה אחד עם הטיוטה שפורסמה מטעם ה-FDA. צוות מומחים מטעם EFSA בחן את המחקר בנושא Bisphenol A – שנערך ברובו על חולדות – וסיכם כי Bisphenol A עובר דרך גוף האדם הרבה יותר מהר מאשר בחולדות, עם סיכוי קטן יותר לנזק לעובר או ליילוד.

  2. לעומתם, הולכים ומתרבים הקולות הגורסים כי בהחלט יש מקום לדאגה. אלו המביעים חשש מפני Bisphenol A, כולל חלק מהמדענים שבחנו את Bisphenol A, לא מצאו עדות לכך ש- Bisphenol A אינו מזיק בבני אדם. ארגון איכות הסביבה ה- Environmental Working Group פרסם הודעה לעיתונות בה ביקר את הטיוטה של ה-FDA. מהארגון נמסר כי הם מזמן איבדו תקווה ביכולות של ה-FDA לשמש כסמכות נטולת פניות בבטיחות ה-FDA. שוב ושוב ה-FDA תמך בבעלי עניין במקום בעניין הציבור בכימיקל זה.

מנתונים של ה-CDC שכללו למעלה מ-2,500 אמריקאים בגילאי 6 ומעלה עולה כי ב-93% מהאמריקאים יש רמות הניתנות לזיהוי של Bisphenol A בשתן. מספרים אלו אינם מקשרים בין Bisphenol A ובין השפעות על הבריאות. אבל נתונים אלו, ביחד עם מחקרים בנושא Bisphenol A בבע"ח, אינם מרגיעים וחוקרים רבים היו רוצים לראות את ה-FDA מוביל לכל הפחות הגבלה של רמת החשיפה.

 

  1. קיימת גם גישה שלישית – "הגישה הזהירה" – דהיינו זו הגורסת ש"אם יש ספק - אז אין ספק!". במערכת הבריאות בקנדה בחרו בגישה הזהירה באפריל, כאשר הציעו לאסור על השימוש ב- Bisphenol A בבקבוקי תינוקות, למרות שלא זוהתה עדות לסכנה. בהתייחסות לכך טוענים המומחים כי לא מדובר בחוק והחלטה זו אינה מבוססת על מדע. במידה ובוחנים לעומק את הפרטים מהמחקרים, ניתן לגלות כי הם די דומים – קנדה, NTP, אירופה. אף אחד לא הצליח למצוא מחקרים משכנעים, אף אחד לא נמצא מתאים להסקת מסקנות אמיתית.

 

בעשור האחרון נערכו למעלה מ- 130 מחקרים שמקשרים את ה-BPA עם סרטן שד, השמנה, מחלות לב וכבד. בספטמבר 2008 פורסם המחקר הראשון בקנה-מידה גדול להערכת BPA באדם. המחקר, שהתבסס על נתוני NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) מצא כי רמות מוגברות בשתן של BPA (Bisphenol A), אחד מהכימיקלים הנפוצים ברחבי העולם, הקיים בחומרים פלסטיים ומשמש באריזות מזון ומוצרים שונים, מלווה בעליה משמעותית בסיכוי לסוכרת או היסטוריה של אירועים קרדיווסקולרים.

 

ההנחה היא כי BPA נקשר לרצפטורים לאסטרוגן ומחקה חלק מהפעילויות הפיזיולוגיות של ההורמון. אין מחקרים רבים להערכת ההשפעה בבני אדם , ומחקרים בבע"ח ומחקרים מעבדתיים העלות תוצאות שונות. חלק מהמחקרים, אך לא כולם, מצאו כי BPA עשוי להפריע להתפתחות התקינה של המערכת הנוירולוגית ומערכת הרבייה ופוגע בתאי כבד ותאי ביתא בלבלב. עיקר השיח הציבורי בנוגע להשפעות BPA התמקד בהשפעות על מערכת הרביה.

 

החוקרים מציינים כי אמנם יש חשיבות רבה למחקרים בבעלי-חיים, אך במקרה זה עכברים וחולדות למעשה מפרקים את התרכובת הזו בצורה שונה לחלוטין מבני אדם. למרות שהמחקר אינו חד-משמעי, יש לו מספר נקודות חוזק, כולל מאגר נתונים מאופיין-היטב וניתוח סטטיסטי מתקדם, המגבר על המגבלות הנובעות מעצם העובדה שמדובר במחקר חתך.

 

תעשיית הפלסטיקה הגנה נחרצות על השימוש ב-BPA. לטענתם, מחקרים במתנדבים אישרו כי BPA מומר ביעילות למטבוליט אחר לאחר חשיפה פומית. המטבוליט מופרש מאוחר יותר מהגוף. למטבוליט בגוף אין פעילות ביולוגית ידועה. לאור זאת, הם טוענים כי לכימיקל רעילות נמוכה. מצד שני, מחלות קרדיווסקולריות וסוכרת הן מחלות כרוניות בעיקרן, וחשיפה ל-BPA בקהילה נעשית באופן רציף. עדיין, אין שיטה מדויקת להערכת החשיפה היומית ואין  טווח ערכים מבוסס לדגימות שתן. למרות שלא הצליחו לאסוף מספרים מדויקים, החוקרים מצאו כי הסיכון המוגבר לסוכרת ולאירוע קרדיווסקולרי זוהה ברמות חשיפה יומיות הנמוכות פי 50-100 מהרמות הנחשבות בטוחות.

 

יצרנית בקבוקי התינוקות הגדולה בארה"ב – חברת Philips Avent – הודיעה כי חדלה לשווק בצפון אמריקה בקבוקים המכילים BPA כבר מה-31 לדצמבר 2008, אולם היא ממשיכה לשווק אותם בשווקים אחרים בעולם. מנכ"לית החברה הסבירה כי החברה חשה כי היא הגיעה לנקודת אל-חזור אל מול הלקוחות והמפיצים שלה בצפון אמריקה. בנסוף לרשת וולמארט, גם טארגט, CVS, Baby's R Us ואחרים הודיעו כי ימנעו שיווק של מוצרים המכילים BPA. לאור המנעות הממשל מחקיקה מגבילה, החלו בשנה שעברה למעלה מתריסר מדינות בארה"ב לקדם חקיקה שתמנע מכירה של מוצרים המכילים BPA לילדים מתחת לגיל 3.

 

ההשלכות של הבהלה על הייצור העולמי של BPA אינן משמעותיות משום שלמעלה מ-80% מהייצור מיועד ליישומי פולקרבונט ואפוקסי בתעשיות הבניין והרכב. שני תחומים אלו נפגעו קשות במשבר הכלכלי וגם מנוע הצמיחה הגדול של ה- BPA בשנים האחרונות – ציפוי מיכליות באפוקסי – נפגע אנושות כתוצאה מהקיפאון המוחלט בפרוייקטים חדשים של בניית אוניות סוחר.

 

בכל הנוגע לבקבוקי שתייה, מגוון הסוגים והיישומים שלהם הוא עצום, כאשר לכל בקבוק יש אלמנטים ייחודיים של בקרת איכות הכוללים הכנה של הבקבוק לפני מילוי, אריזת המוצר המוגמר ומערכת ההפצה. עד לאחרונה התמקדו היצרנים בשלושה סוגים עיקריים של חומרי גלם פלסטיים – PC, PET ו- HDPE. בהלת ה-BPA דחפה את השוק לחפש חלופות בחומרים אקזוטיים (ויקרים). ראשית, הבה נבחן את החומרים המסורתיים ואת ההבדלים בין המוצרים המבוססים עליהם.

 

בבקבוק הפוליקרבונט יש לקחת בחשבון וריאציות בפני השטח כתוצאה מתהליך הייצור. אריזת מי שתייה בפולקרבונט גם מחייבת תהליך סניטציה קפדני לפני השימוש מחדש. אריזה של מים בבקבוק פוליאתילן HDPE גורמת לעיתים לבעיות של ריח או טעם לוואי (כאשר לא נעשה שימוש בהומופולימר) ויש לקחת בחשבון בעיות בהתאמת הפייה לפקק שעלולות להוביל לדליפה במהלך האחסון וההובלה. את בקבוקי ה-PET יש לאחסן הרחק ממקור חום משום שהם נוטים להתעוות בטמפ' שעולה על 71 מעלות; טמפ' אחסון גבוהות עלולות לגרום לטעם לוואי פירותי. 

 

שתי התכונות החשובות ביותר בבקבוקי שתייה רב-שימושיים הם המראה האסטתי והתנאים הסניטריים.

 

בקבוקי פוליקרבונט מתאפיינים בהעברת אור גבוהה (88-91% לעומת 92% בזכוכית) ועמידות גבוהה לכתמי תה, קפה, שפתון, דיו, סבון, חומרי ניקוי ושאר חומרים ביתיים. הצפיפות הגבוהה שלו מאפשרת עמידות גבוהה לריחות ופני השטח הקשיחים והחלקים מאפשרים ניקיון פשוט ומהיר. תכונות אלה הפכו את הפוליקרבונט לשרף המוביל ביישומי בקבוקי שתייה רב-שימושיים.

 

על מנת לעמוד בדרישות ה- FDA למוצרי מזון, יש להקפיד על תנאי סנטציה מחמירים למיכלי שתייה רב-שימישיים. המיכלים שחוזרים למפעל המילוי עוברים מיון לפני הכניס למתקן השטיפה. רק אלה שנמצאים במצב תקין נכנסים. האחרים שנפגמו או מכילים חומר זר קשה שנדבק לבקבוק נשלחים למחזור. את הבקרה מבצעים בכניסה וביציאה ממתקן השטיפה. את הבקרה מבצעים באמצעים אנושיים ואלקטרוניים מגוונים. השטיפה מתבצעת לרוב במשך 5 דקות בטמפ' שבין 49-60 מעלות צלזיוס.

 

הטמפ' הללו נחוצות כדי לשטוף באופן יעיל את הבקבוק אבל הן מקצרות את חייו. בדיקות הראו כי חשיפה מתמשכת למים בטמפ' שמעל 65 מעלות גורמת לשחיקה הדרגתית של הפוליקרבונט ומגבירה את נטיית הבקבוק להשבר – חשוב אם כן לבצע בקרה מתמדת לטמפ' מי השטיפה.

 

בקבוקי שתייה מפוליאתילן HDPE מהווים את הפתרון הזול ביותר לעומת PC או PET. בייצור בקבוקי מים (או חלב) מפוליאתילן יש לקחת בחשבון שלושה הבטים חשובים של בקרת איכות: נושא הטעם; התאמת הפקק לפיה; ועמידות הבקבוק בתנאי אחסון מאתגרים.

 

בעיית טעם לוואי בבקבוקי HDPE עלולה להיות כתוצאה מסיבות שונות: אחסון הבקבוק למשך יותר משנה; אחסון של הבקבוק בטמפ' שעולה על C°49 למשך יותר מ- 72 שעות; אספקת אוויר מזוהם למכונת הניפוח או טמפ' היתך של למעלה מ- C°204 ; זמן מחזור קצר במיוחד בייצור – פחות מ-8 שניות בקו עם 4 ראשים ופחות מ-9 שניות בקו עם 6 ראשים; רמה גבוהה של חומרים מחמצנים – אלדהידים, קטונים וחומצות שונות במסגרת תהליך הייצור של שרף ה-HDPE עצמו.

 

חשוב לבצע בדיקות טעם תקופתיות לבקבוקי HDPE מאחר והבעייה עלולה להיות פועל יוצא של איכות תהליך הניפוח, שינויים בחומר הגלם ושינוי בתנאי האחסון והאריזה של המוצר המוגמר. בקבוק שיצא מקו הייצור עם טעם לוואי חזק מצביע לעיתים קרובות על צורך לכיול מחודש של הפרמטרים בקו הניפוח מחד, או לערוך בדיקה השוואתית בין אצווה אחת של חומר הגלם לאצווה מקבילה. בדיקת טעם מתבצעת על ידי חימום איטי של בקבוקי ה- HDPE לטמפ' של  C°49 למשך 72 שעות, וטעימה לאחר שהבקבוק חזר לטמפ' החדר.

 

יצרני חומרי הגלם ממשיכים לחפש פתרונות לבעיית טעם וריח הלוואי בשרפי HDPE. בדיקה שערכו במעבדות Hoffman-La Roche מצאה שייצוב הפוליאתילן באמצעות alpha-tocopherol (ויטמין E) מאפשרת רמת מיגרציה נמוכה יותר משאר המייצבים המשמשים בייצור HDPE. גם ריחות חזקים באזורי האחסון משפיעים על תכולתם של בקבוקי HDPE מאחר ורמת החסם לגזים שלו נמוכה יחסית – אחסון בקבוקי מים בסביבה של ריחות תוקפניים (כדורי נפטלין, חמרי ניקוי, בשמים, מוצרי נפט וכד') באזור עם אוורור לקוי למשך יותר מ- 72 שעות עלול לגרום לחדירה של הריח לתוך המים.

 

לבקבוקי HDPE יש נטייה להתכווץ שמחמירה בתנאי אחסון בטמפ' גבוהות. בקבוק של 4 ליטר שאוחסן למשך 10 ימים בטמפ' של C°49 איבד 2% מנפחו. בקבוק אחר מאותה אצווה איבד "רק" 1.2% מנפחו כאשר אוחסן למשך אותה התקופה בטמפ' של C°23 . למרות שלא מדובר בהתכווצות קריטית מבחינת התכולה, שילוב עם תופעה של עיוות מסוים של צוואר הבקבוק עלול לגרום לדליפה מהפקק. העלאה קלה של זמן ולחץ הניפוח עשויים לתקן את רמת ההתכווצות ולהעלים את התעוותות הצוואר. גם גימור חלק של שף הפיה הוא חשוב למניעת דליפה מפקקים.

 

בקבוקי PET עולים בחוזק, בקשיחות ובשקיפות על בקבוקי HDPE. לבקבוקי PET עם 1.5 ליטר מים שמופלים לרצפת בטון מגובה של 1.80 מטר יש עמידות בשבר שעולה על 97%!. הקשיחות גם מאפשרת לייצר בקבוקים עם עובי דופן שהולכת וקטנה משנה לשנה. גם לבקבוקי ה-PET  יש חסרונות שמקורם בהתכווצות וטעם לוואי. בקבוק PET ריק נוטה להתכווץ בחשיפה לטמפ' שעולה על C°90.

 

שרידים של החומר Acetaldehyde  מצויים לעיתים בבקבוקי PET לאחר הייצור והם מעניקים למים טעם לוואי (שמזכיר מיץ תפוחים) בעיקר כאשר הבקבוקים נחשפים לטמפ' של C°49 למשך 72 שעות או למשך שנה בטמפ' החדר – עוצמת הטעם משתנה מיצרן PET אחד למשנהו. 

 

בשנתיים האחרונות הוצגו בפני שוק יצרני הבקבוקים שורה של חלופות מעניינות שמתמקדות בהענקת שלל היתרונות שמקבלים מבקבוק PC ללא בעיית ה-BPA. חברת Eastman השיקה בסוף 2007 קו-פוליאסטר הנמכר תחת המותג Tritan. בעבר נהגו להחליף את ה- PC ב- SAN (styrene acrylonitrile) אלא שהוא לא מעניק את אותה רמת שקיפות שמקבלים מ-PC, הוא שביר בהרבה והעמידות שלו במכונה שלטיפת כלים נמוכה. יצרנים אחרים בוחנים את ה- Styrene-Butadiene (המותגים המוכרים הם Styrolux או K-Resin) לניפוח מוצרים נטולי BPA – השקיפות של מוצרים אלה מעולה, אבל העמידות בטמפ' וכימיקלים לא משתווה ל-PC. ישראל מובילה קו תובעני בהרבה בייצור של בקבוקים לתינוקות תחת המותג B-Free המבוססים על polyethersulfone – חומר בעל עמידות מופלאה המתאפיין בגוון צהבהב ורמת מחיר של למעלה מפי חמש ממחיר ה-PC (ויותר מה- Tritan  של Eastman). חומרים  תרמופלסטיים אמורפיים אחרים עם עמידות ייחודית לטמפ' גבוהות כוללים את ה- Polysulfone (PSU) ואת ה- Polyetherimide (PEI). 

 

 

 

עוד חלופה ל-PC מגיעה מחברה אמריקאית בשם Plastic Selection Group שפיתחה טרפולימר – אקרילי, בוטאדיאן וסטירן, המכונה Kostrate ® Edge. הכוונה היא למלא את הפער בביצועים ובמחיר בין חומרי גלם פלסטיים שקופים "שבירים" לבין חומרי גלם שקופים "הנדסיים".

 

בינתיים, חברת SIGG – יצרנית שוויצרית של בקבוקי שתייה רב-שימושיים מאלומיניום מדווחת כי מאז 2007 גדלו המכירות שלה בארה"ב פי חמש. ענקית הזכוכית האמריקאית Owens-Illinois חזרה השנה לייצר בקבוקים לתינוקות מזכוכית אחרי הפסקה של עשרים שנה, בעוד שמשרד הבריאות הקנדי ממליץ לאימהות לעבור לבקבוקי תינוק מנירוסטה – מגמות שבהחלט מציבות אתגר לתעשיית הפלסטיקה.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

כתבות נבחרות 

שיטות בדיקה והיבטים אחרים של בקבוקי אקונומיקה והיסדקות תחת לחץ

March 15, 2017

1/10
Please reload

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון
Please reload

נושאים